New Wave to podgatunek muzyki rockowej, który pojawił się w połowie lat 70 a wyszła z punk rocka. Termin pierwotnie był równoznaczny z punk rockiem, dopiero później zaczęto nazywać tym mianem wykonawców, którzy zaczęli wychodzić poza granice klasyczne punk rocka.… Czytaj dalej
Trochę historii
Trzeba pamiętać, że w czasie kiedy narodziła się nowa fala w muzyce dominowały dwa bardzo skrajne nurty. W połowie lat 70 sale koncertowe rozbrzmiewały ciężkim brzmieniem punk rocka i muzyki post-punk, czyli mocnym brzmieniem gitary, ambitnymi tekstami, a osoby identyfikujące się z tym stylem nosiły glany, kolorowe irokezy i tańczyły pogo. Na drugim biegunie znajdował się zupełnie skrajny styl, kolorowe, dźwięczne, lekkie piosenki popowe i zawiązana z nimi równie barwna i lekka kultura. Współcześni słuchacze mieli już powoli dość tych dwóch styli, a i artyści poszukiwali czegoś nowego, innego. W pewnym momencie pojawia się coś, co jest za łagodne na punk, a za mocne na pop. Wtedy właśnie zaczyna się pojawiać nowa fala. Artyści zaczęli łączyć style, brzmienia, nadawać nowy styl utworom. Ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii nowa fala zaczęła przenikać dalej w świat, a w latach 80 miała szczyt swojej popularności. Wyłaniają się główne nurty, wśród których prym wiodą Neue Deutsche Welle, New pop, New Romantic, Synth-pop oraz Mod revival. Co ciekawe, muzyka nowo falowa nigdy tak naprawdę nie przeminęła i nadal jest popularna, nadal się rozwija.
Podgatunki new wave
Cold wave
Jest to w sumie inna nazwa używana dla new wave głownie we Francji i w Polsce. Jej rozwój przypada na przełom lat 70 i 80 XX wieku. Zimna fala to przede wszystkim rytmiczne brzmienie perkusji i gitary basowej, mocne partie gitarowe i instrumenty klawiszowe. Wszytko to razem tworzy chłodny klimat stąd też nazwa. Przedstawicielami gatunku są przede wszystkim Joy Division, Xmal Deutschland, Siouxsie & the Banshees, Bauhaus, Killing Joke, czy też Section 25, a największą gwiazdą tego okresu był zespół The Cure. W Polsce przedstawiciele zimnej fali to Variété, Made in Poland, 1984, Aurora, Madame, Joanna Makabresku, One Million Bulgarians, Kosmetyki Mrs. Pinki, Bruno Wątpliwy, Ivo Partizan, Enklawa Ełk.
Dark wave
To kolejny podgatunek omawianego stylu, charakteryzujący się brzmieniem dyskretyzatorów, ale jej wykonawcy nie zrezygnowali do końca z tradycyjnych instrumentów. Ma sporo wspólnego z rockiem gotyckim. Przedstawiciele to: Clan of Xymox, Diary of Dreams, Deine Lakaien, The Cruxshadows, Switchblade Symphony.
Mod Revival
Kolejny gatunek new wave ale tym razem związany z subkulturą mods. Odnowili oni stare melodie tego stylu dodając do nich trochę punkowego brzmienia. Revivalowcy, podobnie jak ich poprzednicy, wyznawali uliczne życie, nie stronili od walk z teddy boysami, punkami, czy harleyowcami. Zespoły związane z tym nutem to słynny The Jam, a także The Lambrettas, The Chords, Purple Hearts, czy Secret Affair.
Neue Deutsche Welle
To jest to muzyka niemieckiego podziemia młodzieżowego z lat 1975-198. Charakterystyczne dla tego nurtu są "kanciaste teksty", ale także uliczny język niemiecki. Zespoły reprezentujące ten gatunek to Mittagspause, Abwärts, The Wirtschaftswunder, Der Plan i DAF.
New romantic
To co wyróżniało kolejny podgatunek new wave, czyli new romantic, to szerokie wykorzystanie w utworach instrumentów elektronicznych, a w szczególności syntezatora. Dużo efektów dźwiękowych sprawiało, że utwory new romantic były chętnie wykorzystywane w dyskotekach. Teksty były bardzo często romantyczne i nastrojowe. Najważniejsze grupy to Depeche Mode, The Cure, Dead Can Dance , Siouxie & the Bunshees , Eurythmics, The Police, Tears for Fears, A-Ha, Joy Division, Blondie. A niekwestionowanymi gwiazdami tego okresu byli Steve Strange, Midge Ure, Vince Clarke, Philip Oakley, Boy George.
Power pop
To kolejna odmian naszego nurtu, wywodząca się z Brytyjskiego i Amerykańskiego pop-rocka lat sześćdziesiątych. Chwytliwe melodie i oszczędne aranżacje to jego cechy charakterystyczne.
Podsumowanie
Jak łatwo można zauważyć podgatunki new wave zazębiają się, a wykonawcy często są klasyfikowani to dwóch lub więcej podgatunków na raz. Wynika to z faktu, że w różnych okresach dany zespół tworzyli muzykę w innym stylu, czasem wydawali oni albumy stylizowane na dany podgatunek, lub po prostu eksperymentowali z brzmieniem.