Jest to gatunek muzyki dyskotekowej i tanecznej a początki jej popularności to lata 70 ubiegłego wieku. Swoje początki ma on w klubach dla Afroamerykanów, Latynosów, gejów a także innych subkultur Nowego Yorku i Filadelfii z lat 1960 - 1970. Muzyka i kluby disco były reakcją tych subkultur na dominację muzyki rockowej.… Czytaj dalej
Jeśli chodzi o muzykę z której wykrystalizował się ten styl, to największy wpływ miały gatunki funk (muzycy pochodzenia afrykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie) i soul (wywodzi się on z rhythm and bluesa, początkowo był jego częścią). Tło piosenek disco tworzą przeważnie smyczki, trąbki, pianino, czy też gitary elektryczne. W melodiach solo jest często stosowany flet, za to bardzo rzadko gitara (w przeciwieństwie do rocka). Początki popularności tego nurtu to końcówka lat 60, ale znaczące różnice w stosunku do innych gatunków wytworzyły się w niej dopiero w latach 70, a ich główną cechą była duża ilość różnego rodzaju instrumentów wykorzystywanych przy ich tworzeniu.
Trochę historii
Z terminem Disco łączy się "Dyskoteka". Mianem tym zwykło nazywać się miejsca, w których nie wykonywano muzyki na żywo. Powstawały one najpierw w Stanach Zjednoczonych po 1960 roku, a było to związane z popularnością tańca "The Twist" oraz piosenki o tym samym tytule, którą wykonywał Chubby Checker. Z dyskotekami i muzyką disco był związany określany styl. Era Disco to era klubów nocnych, w latach 70, Studio 54 było bez wątpienia najbardziej znanym klubem na świecie. Klub ten odegrał ważną rolę w kształtowania rozwoju muzyki i kultury disco oraz klubów nocny w ogóle. Tańcami popularnymi w tym okresie były: "Bump", "Pingwin", "Boogaloo" Watergate "i" Robot ", a od 1975 roku mamy do czynienia z bardzo seksownym i wyrafinowanym tańcem Hustle, który doczekał się kilku odmian w postaci Brooklyn Hustle, New York Hustle i Latin Hustle. W związku z tym były organizowane liczne konkursy tańca, kluby oferowały też możliwość zapisania się na kurs. Pionierką i specjalistką w kwestii tańca Disco była Karen Lustgarten, która w 1973 roku wydała kompletny przewodnich po stylach tańca disco i sposobów odróżniania ich od innych tańców liniowych. Książka zyskała tak wielką popularność, że została przetłumaczona na język chiński, niemiecki i francuski.
Moda Disco
Moda disco jest obecnie odbierana jako kiczowata, ale należy pamiętać, że współcześni przedstawiciele tego stylu ubierali się bardzo drogo i markowo. Charakterystyczne były jaskrawe kolory, błyszczące tkaniny, duża ilość wyrazistej biżuterii, u panów dodatkowo, obowiązkowo rozpięta na torsie koszula.
Nie tylko muzyka
Negatywnym aspektem tej kultury była duża popularność narkotyków wśród jej przedstawicieli, w szczególności tych, które miały poprawiać komfort tańca. Gorszący, szczególnie w tamtych czasach, był nagminnie uprawiany sex przed i poza małżeński, bardzo często w toaletach, na klatkach schodowych, a taniec miał być tylko etapem łowów i uwodzenia przed planowanym daniem głównym.
Muzyka disco i filmy
Na fali popularności związanej z tym gatunkiem muzycznym powstawały także filmy, były to niezapomniana "Gorączka sobotniej nocy" z 1977 roku, do którego muzykę stworzyła grupa Bee Gees. Potem były "Dzięki Bogu już piątek" (1978), "Roller Boogie" (1979) oraz "Xanadu" (1980).
Spadek popularności
Spadek popularności tego gatunku miał miejsce w latach 80 XX wieku, został on wyparty przez gatunek new wave, a dokładniej jego pod gatunek new romanitc. Dochodziło nawet do walki z muzyką i stylem Disco, a najdobitniej przedstawiło się to w postaci zamieszek na stadionie w Chicago w 1979 roku, kiedy to były palone płyty z muzyką disco.
Disco a inne gatunki muzyczne
Nie da się ukryć, ze muzyka disco miała niebagatelny wpływ na rozwój muzyki elektronicznej. Niektóre elementy stylu disco zostały zaadaptowane przez grupy spoza tego kręgu m.in. ABBA, The Rubettes i inne. Nawet tacy artyści rockowi, jak The Rolling Stones, Kiss czy Rod Stewart nagrali piosenki i płyty w tym stylu. Z disco wyewoluowały takie style jak Euro Disco, Italo Disco czy nasze rodzime Disco Polo.
DJ-e
Z disco są związani nie tylko sławni wykonawcy, ale także DJ-e. To oni nadawali kształt muzyce disco, a jednym z najbardziej znanych był Francis Grasso, który używał kilku gramofonów aby płynnie miksować takie gatunki jak soul, funk i pop na dyskotekach. Także, kobiety zapisały się w tej kategorii a m.in pierwsza kobieta DJ Karen Cook.