Dance (ang. taniec) jest bardzo obszernym gatunkiem muzycznym obejmującym rożne rodzaje muzyki elektronicznej, a wywodzącym się z muzyki house oraz podgatunku muzyki trance. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównym zdaniem jest ułatwianie tańca. Muzyce dance zawsze towarzyszy taniec.… Czytaj dalej
Historia muzyki dance
Jednakże, historia dance jest bardziej zawiła, gdyż tradycyjne jej pierwszym przedstawieniem była szeroko pojęta muzyka i taniec folk (tak dokładnie folk, ale nie zapominajmy, że to bardzo obszerny gatunek, w którym mieszczą nasze polskie tańce takie jak Polka czy Oberek, jak i latynoskie Samba, Pagode i Forró). Można uznać, że dance jest pierwszym i najstarszym gatunkiem muzycznym, gdyż ludzie tańczyli od momentu kiedy odkryli muzykę, a co się z tym wiąże była obecna w każdej epoce historycznej, zmieniały się tylko instrument i aktualna moda na dane tańce. W nowoczesnym znaczeniu dance pojawił się pod koniec XIX wieku, i ciężko jest w tym momencie określić czy najpierw powstała nazwa tańca czy muzyki, takimi XIX/ XX wiecznymi popularnymi typami muzyki a zarazem towarzysząc im tańca były: walc, tango, bolero, can-can, menuety, salsa, cha-cha-cha. Wynikało to z tego, że nie były one tańczone wyłącznie na salonach, ale zaczęły przenikać do szerszej rzeszy odbiorców, część z nich stała się stałym elementem dancingów.
New Italio Disco
New Italio Disco to kolejny gatunek zaliczający się do muzyki dance, co do jego pochodzenia są pewne sprzeczności, jedni twierdzą że wywodzi się z Italio Disco a inni, że z Eurodance. Podstawowa różnicą między tym gatunkiem a Eurodance to brak rapowanych wstawek oraz już nie tylko optymistyczna tematyka. Jednym z zabiegów używanych w piosenkach tego typu jest elektroniczna zimna głosu wokalisty. Głównymi przedstawicielami są Gigi d'Agostino, Prezioso i Natasha Hagen.
Epic house
Następnym gatunkiem wpisującym się nurt muzyki dance jest współczesna muzyka taneczna, wywodząca się z muzyki house, czyli Epic house. Większość tych utworów jest śpiewana i posiadają wyraźną, wpadającą w ucho linię melodyczną, są szybkie i rytmiczne. Wśród piosenek z tego gatunku odnajdujemy wiele coverów i remiksów, przeważnie piosenek z lat 80. Jednymi z najbardziej znanych przedstawicieli tego gatunku są DJ Sammy, Groove Coverage, Novaspace, Vinylshakerz.
Muzyka dance w Polsce
Muzyka dance w Polskim wydaniu jest często mylona z Disco Polo, jednakże w przeciwieństwie do tego gatunku ma ona głębsze, bardziej sensowne teksty, można w niej odnaleźć także pewne życiowe rady. W pewnym momencie swojej kariery (kiedy wracał na estradę) w tym stylu tworzył nawet Krzysztof Krawczyk czy Agnieszka Chylińska.